Genel Veri Koruma Yönetmeliği
Genel Veri Koruma Yönetmeliği, kişisel verilerin çevrimiçi olarak toplanmasını ve işlenmesini düzenler. Hassas veri korumasını güçlendirmek ve veri toplama, depolama ve işleme ile ilgili tüm unsurları şeffaf hale getirmek için tasarlanmış özel yönergeler içerir. Yönetmelik 25 Mayıs 2018'de yürürlüğe girmiştir.
Genel Veri Koruma Yönetmeliği kimleri etkiliyor?
Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre'de kurulan tüm işletmeler, AEA vatandaşlarının verilerinin işlenmesinde Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymalıdır. AEA dışındaki ülkelerden olup AEA vatandaşlarının verilerini toplayan şirketler de buna uymalıdır; aksi takdirde, para cezalarıyla karşılaşırlar. Şirketlerin kendilerini uyumlu hale getirmek için atabilecekleri adımlar bulunmakla birlikte, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyum önemli ölçüde web analiz sisteminizin nasıl çalıştığına bağlıdır.
Yandex.Metrica Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne uyumlu mudur?
Yandex.Metrica'nın tüm özelliklerini detaylı olarak inceledik ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne varsayılan olarak ya da bir takım ek ayarlarla uyumlu olmalarını sağladık. Yandex.Metrica kullanımını bu yönetmeliğe uyumlu hale getiren özellikler:

1. Ziyaretçilerin güvenliğini artırmak
Yandex.Metrica tarafından işlenen tüm veriler isimsizdir ve kişisel bilgilerden arındırılmıştır. Yandex.Metrica raporlarında sadece, kullanıcının kimliğinin belirlenmesinde hiçbir şekilde kullanılamayacak teknik veriler yer alır. Ek olarak, verilerin herhangi bir kullanıcıyla ilişkilendirilmesine yönelik en ufak riski dahi ortadan kaldırmak için ilave önlemler alıyoruz. Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne uyum kapsamında Oturum Kaydı aracımızı yeniden tasarladık: Form alanlarındaki gizli olabilecek veriler otomatik olarak gizleniyor. Algoritmalarımız form alanlarının adlarını (bu alanlara girilen karakterleri değil) analiz ederek içeriklerini yıldız işaretiyle değiştirir. Böylece, Oturum Kaydı kayıtlarında kişsel verilerin görünmesinin önüne geçilmiş olur.

2. Hassas bilgilerin tam kontrolü
Site sahipleri Oturum Kaydı'nda içeriğin nasıl kaydedileceğine dair ince ayar yapabilir. Tek başına gizli olmayan, bu nedenle de Yandex.Metrica tarafından gizlenmeyen, ancak yine de hassas olarak nitelendirilebilecek veriler içeren alanlar için bu ayarlama gerekli olabilir. Kullanıcılarımız Yandex.Metrica arayüzünde gerçekleştirecekleri basit bir işlemle tüm formların kaydını toptan devre dışı bırakabilirler. Alternatif olarak, sadece belirli alanların içeriğini kaydedebilir ya da tam tersine belli alanların kaydını devre dışı bırakabilirler: Bu işlem sitenin kodunda özel bir CSS sınıfıyla yapılabilir. Ayrıca; veri toplayıcı, sohbet kutucuğu, resim veya diğer site içeriklerinin kaydını yönetmek için kullanılabilen CSS sınıfları da mevcuttur. Daha fazla bilgi.

3. Veri toplama bildirimi
Tüm kullanıcılara, Yandex.Metrica ile veri toplama için site ziyaretçisinin iznini almak ve site sayfalarında Yandex.Metrica etiketinin kod parçacığının (snippet) yüklenmesine riayet etmek için hazır bir çözüm sunuyoruz. Kullanıcının izni olmadan kod parçacığı yüklenmez. Yandex'in hukuk danışmanları tarafından incelenmiş örnek bir bildirim metninin yanı sıra, böyle bir bildirimin site kodunda uygulanması için örnek sunuyoruz. Veriler güvenli HTTPS kanalları aracılığıyla Yandex.Metrica sunucularına aktarılır.

4. Devre dışı bırakma eklentisi
En popüler masaüstü tarayıcılar için geliştirilmiş Yandex.Metrica devre dışı bırakma eklentisi kullanılarak bireysel kullanıcılar hakkında verilerin toplanması engellenebilir.

5. IP maskeleme
Tüm Yandex.Metrica kullanıcıları, site ziyaretçilerinin tam IP adresinin sunucularımızda işlenmemesini veya saklanmamasını talep edebilir. Bu durumun ziyaretçi konum verilerinin doğruluğunu etkilemesine rağmen, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyum zorunluluğu olup olmamasına bakmaksızın, tüm Yandex.Metrica kullanıcılarının bu seçeneğe kolayca erişebilmelerine olanak tanıdık. Yandex.Metrica kullanıcısı olarak yapmanız gereken tek şey, etiket ayarlarınızda ilgili kutuyu işaretlemektir.

6. Şeffaf Veri İşleme Anlaşması
Veri toplama, saklama ve işleme süreçlerimizin eksiksiz ve şeffaf bir şekilde iletilmesini sağlamak amacıyla Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin gerekliliklerini hem Yandex bünyesindeki hem de şirket dışından hukuk danışmanlarıyla birlikte kapsamlı olarak inceledik. Veri İşleme Anlaşmamızı lütfen inceleyin.

7. Veri İşleme Anlaşması'nın tek tıkla kabulü
Veri İşleme Anlaşması'nı dijital ortamda kabul etme seçeneğini hazırladık. Böylece, yeni bir sayaç oluştururken veya mevcut bir sayacın ayarlarında ilgili kutucuğa tıklamanız yeterli.

Müşterilerimizin ne yapması gerekiyor?
1. Sitenizin Hizmet Şartları veya Gizlilik Politikası'nda Yandex.Metrica ve diğer analiz hizmetlerini nasıl kullandığınızı açıkça belirtin.

2. Oturum Kaydı ayarlarınızın Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile uyumlu olduğundan emin olun. Bu, Yandex.Metrica'nın yalnızca, hiçbir koşulda kişisel veri içermeyen form alanlarının içeriğini kaydetmesine izin verdiğiniz anlamına gelir.

3. Bir bildirim aldığınızda veya Yandex.Metrica arayüzünde işaretlenecek ilgili kutuyu gördüğünüzde, Yandex.Metrica ile Veri İşleme Anlaşması’nı dikkatlice inceleyin ve imzalayın. Veri İşleme Anlaşması ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Geri bildirim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne istinaden, şirketinizin Yandex.Metrica ile çevrimiçi veri toplama konusunda ne gibi adımlar atması gerektiğinden emin değilseniz, bizimle irtibata geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.