Site içeriğini ve tasarımını daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu sitede gezinmeye devam ederek çerez kullanım kurallarımızı kabul etmiş sayılırsınız.
Genel Veri Koruma Yönetmeliği
Genel Veri Koruma Yönetmeliği, kişisel verilerin çevrimiçi olarak toplanmasını ve işlenmesini düzenler. Hassas veri korumasını güçlendirmek ve veri toplama, depolama ve işleme ile ilgili tüm unsurları şeffaf hale getirmek için tasarlanmış özel yönergeler içerir. Yönetmelik 25 Mayıs 2018'de yürürlüğe girmiştir.
Genel Veri Koruma Yönetmeliği kimleri etkiliyor?
Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre'de kurulan tüm işletmeler, AEA vatandaşlarının verilerinin işlenmesinde Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymalıdır. AEA dışındaki ülkelerden olup AEA vatandaşlarının verilerini toplayan şirketler de buna uymalıdır; aksi takdirde, para cezalarıyla karşılaşırlar. Şirketlerin kendilerini uyumlu hale getirmek için atabilecekleri adımlar bulunmakla birlikte, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyum önemli ölçüde web analiz sisteminizin nasıl çalıştığına bağlıdır.
Yandex.Metrica Veri Koruma Yönetmeliği’ne Uyumlu mudur?
Yandex.Metrica’yı yürürlüğe girme tarihinden önce Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyumlu hale getirmeye her şeyimizle odaklandık. Bu süreçte izlediğimiz yol:

1. Ziyaretçilerin güvenliğini artırmak: Tamamlandı
Yandex.Metrica tarafından işlenen tüm veriler daima anonim olmuş ve kişisel özelliklerinden arındırılmıştır. Yandex.Metrica raporlarında sadece, kullanıcının kimliğini açığa çıkarmakta kullanılamayacak teknik veriler görebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir verinin herhangi bir kullanıcıyla eşleştirilmesine yönelik en küçük riski dahi bertaraf etmek için başka önlemler de alıyoruz. Oturum Kaydı adlı aracımızda gizli olduğu düşünülebilecek her tür bilgiyi otomatik olarak maskeliyoruz. Hassas verilerin oturum kayıtlarında görünmemesi için, algoritmalarımız form alanlarının adlarını analiz eder, ancak kullanıcının bu alanlara girdiği karakterleri yıldız işaretiyle gizler.

2. Potansiyel olarak hassas verilerin kontrolü: Tamamlandı
Oturum Kaydı aracımızla ne tür bilgilerin kaydedilebileceği tamamen Yandex.Metrica kullanıcılarının kontrolündedir. İçeriği kaydedilen form alanları hakkındaki karar site sahibine kalmıştır. Kullanıcılarımız basit bir ayarla tüm alan içeriklerinin kaydını devre dışı bırakabilir. Kullanıcılarımız kaydedilecek form alanları grubuna ince ayar yapmak isterlerse, kaydedilecek form alanlarını sitenin kodunda işaretleyebilirler. Alternatif olarak, alanların sistemimiz tarafından otomatik olarak gizlenmemesi riskine karşı belirli alanların kaydını devre dışı bırakabilirler.

3. Veri toplama bildirimi: Tamamlandı
Tüm kullanıcılara, Yandex.Metrica ile veri toplama için site ziyaretçisinin iznini almak ve site sayfalarında Yandex.Metrica etiketinin kod parçacığının (snippet) yüklenmesine riayet etmek için hazır bir çözüm sunuyoruz. Kullanıcının izni olmadan kod parçacığı yüklenmez. Yandex'in hukuk danışmanları tarafından incelenmiş örnek bir bildirim metninin yanı sıra, böyle bir bildirimin site kodunda uygulanması için örnek sunuyoruz. Veriler güvenli HTTPS kanalları aracılığıyla Yandex.Metrica sunucularına aktarılır.

4. Devre dışı bırakma eklentisi: Tamamlandı
En popüler masaüstü tarayıcılar için geliştirilmiş Yandex.Metrica devre dışı bırakma eklentisi kullanılarak bireysel kullanıcılar hakkında verilerin toplanması engellenebilir.

5. IP maskeleme: Tamamlandı
Tüm Yandex.Metrica kullanıcıları, site ziyaretçilerinin tam IP adresinin sunucularımızda işlenmemesini veya saklanmamasını talep edebilir. Bu durumun ziyaretçi konum verilerinin doğruluğunu etkilemesine rağmen, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uyum zorunluluğu olup olmamasına bakmaksızın, tüm Yandex.Metrica kullanıcılarının bu seçeneğe kolayca erişebilmelerine olanak tanıdık. Yandex.Metrica kullanıcısı olarak yapmanız gereken tek şey, etiket ayarlarınızda ilgili kutuyu işaretlemektir.

6. Şeffaf Veri İşleme Anlaşması: Tamamlandı
Veri toplama, saklama ve işleme süreçlerimizin eksiksiz ve şeffaf bir şekilde iletilmesini sağlamak amacıyla Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin gerekliliklerini hem Yandex bünyesindeki hem de şirket dışından hukuk danışmanlarıyla birlikte kapsamlı olarak inceledik. Veri İşleme Anlaşmamızı lütfen inceleyin.

7. Veri İşleme Anlaşması'nın tek tıkla kabulü: Tamamlandı
Veri İşleme Anlaşması'nı dijital ortamda kabul etme seçeneğini hazırladık. Böylece, yeni bir sayaç oluştururken veya mevcut bir sayacın ayarlarında ilgili kutucuğa tıklamanız yeterli.

Müşterilerimizin ne yapması gerekiyor?
1. Sitenizin Hizmet Şartları veya Gizlilik Politikası'nda Yandex.Metrica ve diğer analiz hizmetlerini nasıl kullandığınızı açıkça belirtin.

2. Oturum Kaydı ayarlarınızın Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile uyumlu olduğundan emin olun. Bu, Yandex.Metrica'nın yalnızca, hiçbir koşulda kişisel veri içermeyen form alanlarının içeriğini kaydetmesine izin verdiğiniz anlamına gelir.

3. Bir bildirim aldığınızda veya Yandex.Metrica arayüzünde işaretlenecek ilgili kutuyu gördüğünüzde, Yandex.Metrica ile Veri İşleme Anlaşması’nı dikkatlice inceleyin ve imzalayın. Veri İşleme Anlaşması ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Geri bildirim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Sorunuz mu var?
Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne istinaden, şirketinizin Yandex.Metrica ile çevrimiçi veri toplama konusunda ne gibi adımlar atması gerektiğinden emin değilseniz, bizimle irtibata geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.